Definice atletika

V řečtině najdeme etymologický původ pojmu atletika. Konkrétně můžeme určit, že pochází od sportovců, které se definují jako "ten, kdo soutěží v testu určeném cenou". A to všechno, aniž bychom zapomněli, že řecké slovo vychází zase, je ve vztahu ke slovu aethos, které je synonymem úsilí.

Atletika

Atletika, považovaná za nejstarší organizovanou formu sportu, je soubor sportovních událostí, které jsou rozděleny na závody, skoky a výhru . První historický odkaz atletiky pochází z roku 776 př.nl v Řecku se seznamem závodníků, kteří vyhrál soutěž.

V rámci atletiky nalezneme různé typy testů. Takže tam jsou závody pěšky (rychlost, střední vzdálenost, pozadí, překážky na překážkách, cross country, relé ...), skoky délky nebo výšky, házená (váha, oštěp, kladivo ...), atletický pochod kombinované testy. Posledně jmenované jsou také známé jako desetibojové a podle jeho názoru se skládá z deseti testů: tři pro start, tři pro skoky a čtyři pro závody.

Hlavní olympijská událost starověku byla test známý jako stadion, který sestával z cestování na vzdálenost 190 až 200 metrů oddělující dvě mramorové čáry (představující odlet a příjezd).

V průběhu let se začaly objevovat další atletické události, jako je diaulos (soutěž za kulatý výlet) a pentathlon (který zahrnoval házení, kopání, dlouhý skok a zápas).

Po dobytí Řecka v roce 146 př.nl Římané pokračovali ve vývoji olympijských akcí, ačkoli v roce 394 císař Theodosius zrušil hry v rozhodnutí, které trvalo osm století.

V roce 1834 se angličtina dohodla na zavedení řady minimálních marků, aby mohla soutěžit v určitých atletických akcích. O šestatřicet let později v Aténách se olympijské hry znovu začaly s určitými úpravami.

Dalším důležitým rokem pro atletiku byl rok 1913, kdy byla založena Mezinárodní amatérská atletická federace (nyní Mezinárodní asociace atletických federací - IAAF ). V současné době je IAAF celosvětově řídícím orgánem atletických soutěží, který je odpovědný za stanovení pravidel a udělení oficiálního statusu známkám získaným sportovci.

Mnozí z nich jsou sportovci, kteří již prošli v historii tohoto sportu. Jedná se o následující:

Carl Lewis Důležitým americkým sprintem bylo, že se během své kariéry podařilo získat 9 medailí (osm zlatých a jeden bronz) na mistrovství světa a deset olympijských medailí, devět zlatých.

Jesse Owens. Čtyři zlaté medaile získaly americký atlet, který byl v roce 1936 velkým vítězem olympijských her v Berlíně.

Usain Bolt. Jamaican je tento sprinter, který je jedním z referencí v posledních letech. Má ve svém držení nejen šest olympijských medailí a pět světových medailí, ale také několik individuálních rekordů ve výši 100 a 200 metrů.